O nás

Vinařství Šílová

Víno a Mikulov k sobě nedomyslitelně patří, stejně jako réva, slunce, půda a vláha. Jsou to elementy, které tvoří podstatu každého vína, elementy, díky kterým víno vzniká. 
Víno však ovlivňuje i vinař, a v našem případě to je celá naše rodina, která o pěstování a výrobě rozhoduje, a určuje styl, charakter a typ jednotlivých vín.

 

A my jsme v našem rozhodování ovlivňováni, motivováni, inspirováni a povzbuzováni svým okolím a prostředím, tedy Mikulovem a jeho jedinečnou atmosférou a géniem loci. Snažíme se proto dbát na lokální vinařskou historii a dělat vína s nezaměnitelným charakterem Mikulova.

Rok založení

hektarů vinic

lahví vyprodukujeme průměrně za rok

Zajímavosti

Mohlo by Vás zajímat …

Hlavní pěstované odrůdy

Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské Bílé, Neuburské, Frankovka

Produkovaná vína

Bílá 80%, růžová a červená 20 %

Ocenění

Národní soutěž vín, Grand Prix Vinex, Král vín, Festwine

Příběh

Jak to celé začalo?

Vlastní historie našeho vinařství je krátká. První víno jsme vyrobili (pod etiketou Rodinného Vinařství Mikulov) v roce 2012.

Tradice pěstování révy a výroby vína je však v celé naší rodině hluboce zakořeněna, dědeček Kateřiny stál u zrodu dřívějšího národního podniku Moravské vinařské závody, kde dlouhá léta působil jako ředitel.

„Naše současné pojetí a vnímání výroby vína a vůbec veškerého přístupu a směřování rodinného vinařství, je symbiózou místních vinařských tradic a moderního přístupu, který se snažíme prezentovat i navenek budovou vinařství, která je právě takovýmto snoubením.“

 – Kateřina Šílová (majitelka)

O nás

My jsme vinařství

Naše vinařství lze popsat slovem „malé“; celkem obhospodařujeme 10 hektarů vinic, převážně v katastrech vinařských obcí Novosedly, Dobré Pole a Mikulov.

V katastrech okolo vinařské obce Novosedly je půda převážně jílovitá a písčitá, u Mikulova převládají vápenné spraše s oblázkovým skeletem. Ve všech našich katastrech se v půdě nachází vyšší podíl aktivního vápna, které společně s výraznými výkyvy teplot mezi dnem a nocí vytváří ideální podmínky pro výsadbu tradičních žlutých a vybraných modrých odrůd.

Zároveň těžíme i ze stáří některých našich vinic, které byly vysazeny zhruba před 35-40 lety, v případě Ryzlinku rýnského je to dokonce více než 50 let.

Odrůdy

Bílá vína

S ohledem na pěstitelské podmínky Mikulovské vinařské podoblasti se převážně věnujeme výrobě bílých vín. Ve výsadbách máme i modré odrůdy, ze kterých většinu zpracováváme na vína růžová.

Z celkové roční produkce 25 tisíc lahví je okolo 90 % bílých, zbytek růžových a červených.

Klíčovými víny našeho vinařství jsou tradiční odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Veltlínské zelené, ale také dnes již vzácná a mimo naši vinařskou oblast málo pěstovaná odrůda Neuburské.

U všech našich hroznů se snažíme respektovat jejich přirozený charakter a vytvořit tak čistá, odrůdově výrazná vína s nezaměnitelným původem.

Zajímá vás víc o našem vinařství?

Přijeďte 🙂

Naše vína koupíte nejlépe u nás, v Mikulově. Případně na našem vlastním eshopu nebo výhradně na novém, specializovaném eshopu Umění vína.

Objevte krásu života

Vinařství Šílová

Vídeňská 237/5, 692 01 Mikulov

Restaurace: 703 144 007

Firemní akce, svatby:
721 123 444

Centrální recepce, ubytování:
+420 604 568 541
+420 519 512 076

vino@silova.cz

Vino Šílová s.r.o., Vídeňská 237/5, 692 01 Mikulov, IČO: 08669287